OKSiR - Alternatywna Pracownia Kultury - wernisaż prac młodzieży
Informujemy, że nasza strona może wykorzystywać pliki cookie (tzw. ciasteczka) do identyfikacji sesji użytkownika. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności. Rozumiem

OKSiR

Błąd zdjęcia: /_media/_animation/1355841864_.jpg Błąd zdjęcia: /_media/_animation/1364119114_.jpg Błąd zdjęcia: /_media/_animation/1364118478_.jpg Błąd zdjęcia: /_media/_animation/1364122893_.jpg Błąd zdjęcia: /_media/_animation/1364120992_.jpg Błąd zdjęcia: /_media/_animation/1364121766_.jpg Błąd zdjęcia: /_media/_animation/1361293142_.jpg Błąd zdjęcia: /_media/_animation/1443621107_.jpg Błąd zdjęcia: /_media/_animation/1364123043_.jpg Błąd zdjęcia: /_media/_animation/1365414612_.jpg

Alternatywna Pracownia Kultury - wernisaż prac młodzieży

05.08.2017

Wystawa prac młodzieży
(grafika, malarstwo, rzeźba, instalacja, performace)
16.09.2017, godz.18.00 - wernisaż, wstęp bezpłatny
OKSIR - piwnica (wejście od kina będzie oznaczone)

Jest to wystawa zbiorowa kilkunastu młodych ludzi ze Świecia. Prace nad nią trwały od kwietnia bieżącego roku, a pierwotną ideą był papier, opakowanie i inne surowce. W niektórych przypadkach papier/tektura zostały wykorzystane jako podobrazia, w niektórych jako materia prac. Istotnym elementem wystawy jest sposób ekspozycji prac - wszystkie prace łączą się ze sobą wychodząc poza pomieszczenie w którym się znajdują. To trochę tak jak w pudełku, jak w powieści szkatułkowej i w południowo-amerykańskim realizmie magicznym - w opowieści jest jeszcze jedna opowieść i wszystkie opowieści spotykające się ze sobą, równolegle lub na przecięciach. Jest sumą pomysłów różnych ludzi, można oglądać ją też w tradycyjny sposób - prace poszczególnych artystów składają się na oddzielne, często nieprzewidywalne wartości.

W przygotowaniach do ekspozycji wzięło udział kilkanaście osób - niektóre pozostały w projekcie do końca, niektóre zaprzestały prac w trakcie, tworząc tylko ich fragment. Tak czy inaczej pozostawiły ślad. Nie do przecenienia jest pomoc Patryka Rybusa, twórcy ciągu prac pt."Ja", Agnieszki Jarosz, której sposób komponowania przestrzeni zasługuje na oddzielną wystawę, Denisa Dreimola czy Konrada Pessela.

Wszyscy oni, poza myśleniem tylko i wyłącznie o swojej pracy, zaskakiwali myśleniem o kompozycji całości. Zaprosiliśmy też ludzi nie zajmujących się na co dzień plastyką - Asię Stasię, Kasię Lasotę, Marcina Traczyka. Ciekawym doświadczeniem jest "Wiersz przestrzenny" Mariusza Heinricha, poety na co dzień sprzedającego bilety w kasie kina. Ten wiersz jest jakby syntezą całej ekspozycji - wartości powstającej poprzez zależność przestrzenną budujących słowa znaków, następnie budujących zdania słów, a następnie łączonych w przestrzeni zdań. W interesujący sposób z językiem bawi się tez Millango. Ciekawe prace zrobili też Filip Olech, Konrad Pietrasik, Panini. Rzeźba "Popularne imię Yuki" Mateusza Lipeckiego powstała w ramach finansowanych przez Mondi warsztatów rzeźbiarskich "Papierowe miasto" i jest jednak na tyle interesująca, że zdecydowaliśmy się wystawić ją również. W trakcie przygotowań do wystawy powstały projekty następnych zdarzeń, które wkrótce się ukażą.

Dodatkową pozycją w wystawie jest performace i prace postaci Wirus Black - działań, które w ubiegłym roku realizowaliśmy we Wrocławiu jako Europejskiej Stolicy Kultury. Perfomance to taniec w wykonaniu Natalii Głowali, Wirusa Black z muzyką Ani Chojnackiej.

Udział biorą:
Agnieszka Jarosz
Denis Dreimol
Patryk Rybus
Konrad Pessel
Konrad Pietrasik
Millango
Panini
Mateusz Lipecki
Filip Olech
Jędrzej Bugalski
Katarzyna Lasota
Marcin Traczyk
Mariusz Heinrich
Asia Stasia (podłoga)
oraz:
wirus black
Ane
Natalia Głowala