OKSiR - Noc Grozy 2018
Informujemy, że nasza strona może wykorzystywać pliki cookie (tzw. ciasteczka) do identyfikacji sesji użytkownika. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności. Rozumiem

OKSiR

Błąd zdjęcia: /_media/_animation/1355841864_.jpg Błąd zdjęcia: /_media/_animation/1364119114_.jpg Błąd zdjęcia: /_media/_animation/1364118478_.jpg Błąd zdjęcia: /_media/_animation/1364122893_.jpg Błąd zdjęcia: /_media/_animation/1364120992_.jpg Błąd zdjęcia: /_media/_animation/1364121766_.jpg Błąd zdjęcia: /_media/_animation/1361293142_.jpg Błąd zdjęcia: /_media/_animation/1443621107_.jpg Błąd zdjęcia: /_media/_animation/1364123043_.jpg Błąd zdjęcia: /_media/_animation/1365414612_.jpg

Noc Grozy 2018

03.12.2017

Noc Grozy
2 czerwca 2018, godz. 22:00
Zamek w Świeciu, bilety w cenie 15 zł do nabycia (od wtorku - 15.05) w Punkcie Informacji OKSiR oraz kasie Zamku w Świeciu

Zapraszamy na kolejną edycję Nocy Grozy w Zamku Krzyżackim, podczas której odbędzie się projekcja Gabinetu doktora Caligari (oryg. Das Cabinet des Dr. Caligari) – filmu niemego z 1920 roku, wyreżyserowanego przez Roberta Wiene – połączona z improwizowaną ilustracją muzyczną w wykonaniu Waldemara Knade, Jerzego Mazzolla i Bogdana Mizerskiego.
Obraz uznano za jedno z pierwszych dzieł niemieckiego ekspresjonizmu filmowego i pierwszy artystyczny film w historii kina. Film Roberta Wienego zapada w pamięć z wielu powodów,  jednym z nich jest scenografia autorstwa plastyków wchodzących w skład ekspresjonistycznej grupy „Der Sturm” (Hermann Warm, Walter Reimann, Walter Röhrig). Twórcy nie nakręcili ani jednego ujęcia w plenerze.

scena z filmu


Harmonogram imprezy:
22:00–23:15 projekcja filmu z muzyką improwizowaną (Gabinet doktora Caligari)
23:20–24:00 zwiedzanie Zamku z przewodnikiem

Organizatorzy:
Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej, Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu (Izba Regionalna Ziemi Świeckiej)

Współorganizator:
Gmina Świecie


-------------

WALDEMAR KNADE – altowiolista i kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy na wydziale instrumentalnym. Znany zarówno miłośnikom muzyki klasycznej (m.in. Capella Bydgostiensis, Filharmonia Pomorska, Kwartet Pomorski) jak i muzyki improwizowanej. Współpracował i koncertował ze znakomitymi muzykami, takimi jak: Krzysztof Ścierański, Jerzy Mazzoll, Włodzimierz Kiniorski, Steve Kindler (USA), Pete Drungle (USA), Philippe «Pipon » Garcia (F), Grant Calvin Weston (USA), Warren Benbow (USA). W roku 2014 wraz z perkusistą Grantem Calvinem Westonem powołał do życia projekt Weston & Knade. Efekt tej współpracy poznajemy na konceptualnym albumie CD zatytułowanym "Metamorphosis".

JERZY MAZZOLL – wirtuoz klarnetu basowego sięgający głęboko do tradycji polskich improwizatorów i twórców muzyki współczesnej połowy XX w. Był jednym z inicjatorów tzw. rewolucji yassowej w polskim jazzie, odciął się jednak od tego nurtu tworząc ideę Arythmic perfection i zajął się europejskim aspektem improwizacji w sztuce. Na początku lat 90. spotkał Dereka Baileya i na jego osobiste zaproszenie wyjechał do Londynu na legendarny już festiwal Company Week. Producentem jego pierwszej płyty „Perplex” był Tony Oxley. Mazzoll współpracował także z orkiestrą Django Batesa i kwartetem Petera Brotzmana. Wydał serię płyt Diffusion Ensamble, improwizując na scenie z artystami różnych dziedzin sztuki. W czasie tej praktyki spotkał Petera Kowalda i Olgę Szwajgier i poprowadził z nimi warsztaty, które miały wpływ na całe pokolenie muzyków. Tworzy festiwal Art Depot zajmujący  się naturą improwizacji w różnych kulturach. Wydał 12 autorskich płyt. Lata 2012 i 2013 są czasem jego powrotu na rynek wydawniczy, na którym ukazały się kolejno albumy: „Minimalover", „Jeden dźwięk i Pan Bóg” oraz „Responsio Mortifera” i zaskakująca „Rite of Spring Variation” nagrana w duecie z Tomaszem Sroczyńskim.

BOGDAN MIZERSKI – kontrabasista, kompozytor, producent. Eksperymentuje łącząc kontrabas z elektroniką, tworzy muzykę własną oryginalną i niepowtarzalną, komponuje dla teatru i filmu prowadzi autorskie wydawnictwo płytowe OFF RECORDS. Od 1980 r. gra koncerty solowe. Od 1977 z Tadeuszem Sławkiem tworzy niekonwencjonalne koncerty integrujące słowo z dźwiękiem Eseje na głos i kontrabas. Od 1985 roku występuje z recitalem Puć tu do mnie wg. Witkacego. Współpracował z Teatrem Witkacego w Zakopanem, Wrocławskim Teatrem Pantomimy. Występował na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Avignon 2000 oraz na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Eksperymentalnych Kair ’98. Skomponował muzykę do plenerowego widowiska Światło i dźwięk na VI Międzynarodowy Pokaz Pirotechniki i Laserów, Olsztyn 1998 oraz do Panoramy Powstań Śląskich w Muzeum na Górze św. Anny. Występował z amerykańskim rabinem Shlomo Carlebachem oraz z tancerką Ilianą Alvarado i Almą Yoray (USA). Zrealizował autorskie formy filmowe „Galeria dźwięku”, łącząc własną muzykę ze współczesnym malarstwem polskim. W latach 1987–1991 prowadził zespół bluesowy Blustro. Współpracował z wieloma wybitnymi artystami muzyki improwizowanej. W 2014 roku otrzymał Nagrodę Artystyczną Miasta Sosnowca za całokształt twórczości. W 2017 roku został odznaczony Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.