Alternatywna Pracownia Kultury
Koordynator: Łukasz Lewandowski

PRACOWNIA plastyczna dla dzieci, młodzieży i dorosłych z terenu gminy Świecie
GALERIA twórczości dla uzdolnionych uczestników warsztatów i nie tylko
MIEJSCE konfrontacji artystycznych dojrzałych artystów z dorobkiem
PRZESTRZEŃ otwarta na każde działanie mające na celu zachowanie kultury i tożsamości tak regionalnej, jak i całej spuścizny kulturowej

LOKALIZACJA: Gruczno, Dom Katechetyczny przy kościele św. Jana Chrzciciela, ul. Wojska Polskiego 12, wejście do pracowni od strony ulicy "Goszyna".

Rok założenia: 2011

DZIAŁANIA:
-warsztaty rysunku i grafiki,
-warsztaty druku wypukłego,
-warsztaty druku płaskiego,
-organizowanie plenerów międzynarodowych,
-organizowanie wystaw,
-działania społeczne,
-warsztaty filmowe
- zajęcia z malarstwa i rysunku dla osób dorosłych

CIEKAWOSTKI
Pracownia jest jednocześnie miejscem ekspozycji artefaktów związanych z wyposażeniem wnętrza kościoła parafialnego, a także elementów "Bożych Męk" zniszczonych przez ludność niemiecką we wrześniu 1939 roku, cudem ocalałych staraniem mieszkańców. Precjoza są często wykorzystywanym elementem prac uczestników warsztatów, przez co stały się znakiem rozpoznawczym Otwartej Strefy Twórczej.

ZAJĘCIA dla dzieci i młodzieży odbywają się nieodpłatnie. Ilość miejsc jest ograniczona.
Otwarta Strefa Twórcza prowadzona jest przez artystę grafika i instruktora zajęć plastycznych OKSiR - Łukasza Lewandowskiego - dzięki współpracy kilku podmiotów:
- Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu,
- Sołectwa Gruczno
- Ochotniczej Straży Pożarnej Gruczno
- Parafii Rzymskokatolickiej pw. Jana Chrzciciela w Grucznie

WSPÓŁPRACA: Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu filia w Grucznie, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Grucznie, Projekt Topolinek

ZAJĘCIA DLA DOROSŁYCH odbywają się regularnie od września do czerwca, prowadzone są przez artystkę Sviatlanę Dzemidovich, swoim zakresem obejmują rysunek, malarstwo i grafikę. Ilość miejsc jest ograniczona. Osoby dorosłe mogą korzystać z pracowni i pomocy instruktora odpłatnie.


Instruktor: Łukasz Lewandowski

• Zajęcia dla dzieci i młodzieży w wieku 6 – 21 lat, zajęcia nieodpłatne
pracownia otwarta od poniedziałku do piątku w godz. 13:00-17:00

Zajęcia odbywają się w profesjonalnej pracowni grafiki warsztatowej, w miejscu o bogatych walorach artystycznych, kulturowych i estetycznych. Obejmują naukę rysunku, malarstwa i graficznego projektowania w zakresie ilustracji, książki autorskiej. Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z warsztatem tradycyjnego druku wypukłego oraz wklęsłego. W nowym roku szkolnym dla starszych uczestników otwiera się pracownia technik metalorytu. Zajęcia obejmują również przygotowanie ekspozycji prac, oprawę i wykonanie passe-partout.


Instruktor: Sviatlana Dzemidovich

• „Otwarta Strefa Twórcza dla dorosłych”, 60 zł/mies.
zajęcia raz w tygodniu: środy 17:30-21:30

Budujemy przestrzeń i atmosferę, które pozwalają każdemu, kto się tutaj pojawią odkryć w sobie na nowo potencjał twórczy, by go pogłębić i rozwinąć. zajęcia obejmują kurs malarstwa olejnego sztalugowego, studyjnego oraz plenerowego, rysunku i kompozycji dla osób o różnym stopniu zaawansowania oraz zakresu wiedzy technologicznej.