Pracownia Muzyki
Koordynator: Hanna Górska
Instruktor: Hanna Górska

Studio Piosenki (10+), nieodpłatnie

terminy zajęć ustalane indywidualnie
Warsztaty wokalne, zajęcia indywidualne, zespół. W programie zajęć: emisja głosu, kształcenie słuchu oraz wrażliwości intonacyjnej, dykcji i barwy głosu – umiejętności posługiwania się nim, dobór repertuaru, interpretacja utworu, nauka piosenek, prezentacje na scenie, udział w wydarzeniach artystycznych w Świeciu i w przeglądach, festiwalach wokalnych.
Instruktor: Przemek Drewkowski

Warsztaty „Gitarowe brzmienia” - młodzież (13-19 lat), 30 zł/mies.

zajęcia raz w tygodniu: wtorek, godz. 16:00-17:00

Warsztaty „Gitarowe brzmienia” - dorośli, 50 zł/mies.

zajęcia raz w tygodniu: wtorek, godz. 17:00-18:00
W programie zajęć: podstawy gry na gitarze, nauka improwizacji, próby poruszania się po stylach muzycznych takich jak: funky, blues, fusion, rock itp. próby aranżacji utworów w różnych stylistykach muzycznych, tworzenie własnych aranżacji oraz łączenie różnych stylistyk w jednym utworze, nagrywanie i aranżacja w domu, przygotowanie do udziału w jam session.

Zespół wokalno-instrumentalny, nieodpłatnie

zajęcia raz w tygodniu: wtorki, godz. 18:00-20:00
Zespół wokalno-instrumentalny grający pod skrzydłami OKSiR, wykonujący covery muzyki rozrywkowej oraz tworzący własne utwory. Skład będzie można usłyszeć na imprezach organizowanych i współorganizowanych przez OKSiR oraz na przeglądach muzycznych.

Sala Prób dla zespołów muzycznych, 10 zł/godz.

Oferta dla zespołów bądź solistów, którzy nie mają miejsca do rozwijania swoich umiejętności wokalnych bądź instrumentalnych. Sala prób daje możliwość szlifowania talentu w dobrze wygłuszonej i wyposażonej w sprzęt Sali (nagłośnienie dla wokalistów, perkusja oraz wzmacniacze gitarowe). Próby odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach popołudniowych.
Instruktor: Janina Romańska

Zespół wokalny „Kociewianki” (Klub Seniora), nieodpłatnie

zajęcia raz w tygodniu: piątki godz. 12:00 -14:00
Zespół bierze udział w różnych imprezach okolicznościowych miasta, a także w przeglądach.
Instruktor: Adam Pawłowski

„W Świecie Kultury” – warsztaty telewizyjne dla młodzieży (13+), nieodpłatnie

zajęcia raz w tygodniu: czwartek, godz. 16:30-18:00
Uczestnicy zająć dowiedzą się na czym polega praca reżysera, scenarzysty, operatora kamer, montażysty oraz jak powstają programy TV.
Instruktor: Iga Jambor-Skupniewicz

Teatr „Na Rogu” – grupa zaawansowana (17+), nieodpłatnie

raz w miesiącu: sobota, godz. 9:00-13:00 (kontynuacja działań)

Teatr młodzieżowy (12+), nieodpłatnie

zajęcia dwa razy w tygodniu: wtorki i czwartki, godz. 17:00-19:00
Zajęcia pozwalają m.in.: rozwijać twórczy potencjał, otwartość i wyobraźnię, zwiększać świadomość ciała i uwagę, ćwiczyć technikę mowy, uczestniczyć w ćwiczeniach partnerskich i zespołowych rozwijających wrażliwość i zdolności komunikacyjne, nawiązać nowe, wartościowe znajomości, improwizować, tworzyć mniejsze i większe formy teatralne inspirowane różnymi kierunkami, dobrze się bawić.
PROGRAM WINDA - oferta dedykowana do placówek oświatowych

Audycje muzyczne - cykl muzycznych spotkań dla przedszkoli i szkół podstawowych gminy świecie organizowanych w ramach współpracy z Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy.

WRZESIEŃ (24.09.2021) - Z wizytą w Filharmonii
Co oznacza wyrażenie „orkiestra pod batutą…”? Czy można urazić dyrygenta klaszcząc? Kiedy powinniśmy wejść na salę koncertową, jeżeli spóźniliśmy się na ostatni dzwonek? I gdzie dokładnie leży złoty środek na linii frak – dres? Na te i inne pytania odpowiemy tuż po wakacyjnej przerwie. Przypomnimy sobie zasady i zwyczaje panujące na koncertach w filharmonii. Podzielimy się naszymi sekretami i poradzimy, jak uczestniczyć w koncercie, aby w pełni docenić płynące z instrumentów dźwięki. Wspólnie sprawdzimy, co dzieje się za kulisami świątyni muzyki poważnej.

PAŹDZIERNIK (12.10.2021) - Wiwat król!
Jak żyło się na dworze królewskim? Co robił tam błazen? I jakiej muzyki słuchał król? Październikowe spotkanie wypełnią dźwięki płynące wprost z pięknych wnętrz zamków i pałaców. Zabrzmią utwory wykonywane na dworach Europy. Przy dźwiękach dawnych instrumentów wspólnie zatańczymy menueta.

LISTOPAD (17.11.2021) - Muzyczne perły
Perły to niezwykle eleganckie i drogocenne kamienie szlachetne, przyciągające swoim wyjątkowym blaskiem od lat tysięcy lat. Podczas listopadowego spotkania udamy się na poszukiwanie muzycznych perełek. Wspominać będziemy dzieła wielkich artystów, których muzyka towarzyszy nam po dziś dzień. Nie zabraknie polskich akcentów.

GRUDZIEŃ (20.12.2021) - Świąteczne prezenty
Święta Bożego Narodzenia to niezwykły, najbardziej wyczekiwany czas w roku. Grudniowe, mroźne spotkanie umilą nam hity świątecznej muzyki. W programie znajdą się znane i lubiane przeboje świąteczne z całego świata. Zagramy i zaśpiewamy także najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki.

STYCZEŃ (13.01.2022) - Kujawskie zapusty
Kiedy na dworze mróz, zamiecie i gdy mija już czas bożonarodzeniowych świętowań, w kalendarzu ludowym rozpoczynają się zapusty. Nasze tegoroczne karnawałowe spotkanie wypełnią swawolne, głośne, kolorowe i pełne fantazji zabawy. Do tańca zagra nam kapela grająca na instrumentach, które można było usłyszeć przed laty na wiejskich zabawach.

LUTY (01.02.2022) - Z muzyką w windzie
Czy tego chcemy, czy też nie, muzyka jest obecna w naszym życiu. Zdarza się, że jej nie dostrzegamy, choć pełni bardzo ważną rolę. To właśnie ona informuje nas, że trzeba odebrać telefon, że ktoś właśnie włącza komputer, a w telewizji rozpoczyna się nasz ulubiony program. Ten koncert będzie ukłonem w stronę muzyki użytkowej. Zabrzmi muzyka z radia, telewizji, komputera, windy, ulicy i supermarketu, nie zabraknie oczywiście przeboju Francisco Tárregi. Wyjaśnimy między innymi, skąd wzięła się muzyka w windzie oraz w jakim rytmie najlepiej robić zakupy.

MARZEC (29.03.2022) - Muzyczna ptaszarnia
Budzą nas od rana, ale niektóre możemy usłyszeć również nocą. Ćwierkają, świergolą, gwiżdżą, pohukują, turkocą, skrzeczą. Ich śpiew poprawia nastrój i kojarzy się z beztroskimi chwilami, które miło wspominamy. To właśnie one jako pierwsze oznajmiają nam nadchodzącą wiosnę. Na marcowym koncercie zabrzmią pierwsze zwiastuny wiosny. Dźwiękami instrumentów dętych drewnianych będziemy naśladować nie tylko wesołe ptasie trele, ale też ich dźwięczne kłótnie.

KWIECIEŃ (08.04.2022) - Mała akademia jazzu
Trochę perkusyjnego hałasu, szczypta improwizacji, ale przede wszystkim mnóstwo uśmiechu! Oto przepis na kwietniowy koncert podczas którego udamy się w podróż do Ameryki Północnej. U wybrzeży Oceanu Atlantyckiego wspólnie będziemy poznawać kolebkę jazzu i wsłuchiwać się w jej różne oblicza. Przybliżymy Wam także muzykę wielkich mistrzów w nieco innym, jazzowym brzmieniu. Bo jak się okaże jazz i klasyka – to wszystko muzyka!

MAJ (10.05.2022) - Śpiewać każdy może?
Muzyka może wiele wyrazić. Działa na naszą wyobraźnię, rodzi marzenia, potrafi wzbudzić i ukoić niepokój, spotęgować uczucie triumfu albo trwogi. W maju udamy się do teatru, w którym rzeczy zwykłe stają się niezwykłe, a niemożliwe – łatwe do urzeczywistnienia. Wspólnie odkryjemy sekrety dzieła operowego i poznamy tajniki głosu. Odpowiemy także na tytułowe pytanie czy śpiewać każdy może, a także zdradzimy jak zostać prawdziwym artystą scenicznym! Zapraszamy Was na wspólną majówkową zabawę w najlepszych muzycznych rytmach!

CZERWIEC (21.06.2022) - Ulubieńcy publiczności
Ludzie już od ponad 100 lat ulegają czarowi „srebrnego ekranu”. Ale co sprawia, że oglądając film śmiejemy się, wzruszamy, czujemy gniew czy smutek? Na zakończenie sezonu artystycznego zabrzmią największe przeboje bajkowe i filmowe. Podczas koncertu dowiemy się jak wygląda proces powstawania muzyki do filmu, jakie zadania pełni muzyka w filmie i czy film może istnieć bez muzyki. Opowiemy też o postaciach z bajek związanych z muzykowaniem. Na koniec stworzymy własną listę filmowych przebojów wartych Oscara, a potem … udamy się na zasłużony odpoczynek!
Kontakt: koordynator pracowni Hanna Górska, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 608 457 868