OKSiR - Zamek krzyżacki
Informujemy, że nasza strona może wykorzystywać pliki cookie (tzw. ciasteczka) do identyfikacji sesji użytkownika. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności. Rozumiem

OKSiR

Błąd zdjęcia: /_media/_animation/1355841864_.jpg

Zamek krzyżacki

Zamek gotycki wybudowany w widłach rzek Wdy i Wisły w latach 1335-1350, stanowi dziś niewątpliwie nie tylko jedną z największych atrakcji turystycznych Świecia, ale i jego wizytówkę. Najbardziej charakterystycznym, do dziś budzącym respekt elementem twierdzy jest odchylona o 106 cm od pionu, mająca 34,75 m wysokości, cylindryczna wieża główna.

W czasach świetności Zamek posiadał cztery skrzydła oraz cztery okrągłe wieże wystające poza ich obręb. Obiekt był chroniony przez rzeki: Wdę od strony północnej i Wisłę od południowej.

Rycina autorstwa Erika Dahlberga z 1655 roku

Na szczególną uwagę zasługuje jej wyjątkowe zwieńczenie w postaci krenelażu (ceglanych zębów) na kamiennych kroksztynach stanowiące ewenement w krzyżackim budownictwie militarnym i unikat w skali Polski. Szczególnych emocji dostarcza długa wspinaczka spiralnymi prawoskrętnymi schodami prowadzącymi na szczyt wieży, skąd rozciąga się wspaniały widok na tereny obszarów chronionych NATURA 2000, malowniczą Dolinę Dolnej Wisły oraz miasta Świecie i Chełmno, a w warunkach doskonałej widoczności, również na Grudziądz.

Warto również zwiedzić owiane legendą oraz mgłą tajemnic zamkowe wnętrza. Surowe mury, panująca w nich cisza oraz półmrok rozpalają wyobraźnię i pozwalają poczuć atmosferę minionych wieków. Atrakcyjności tworzącego oryginalną scenerię założenia dopełniają stali mieszkańcy piwnic – nietoperze, ekspozycje historyczno-edukacyjne (m.in. repliki zbroi rycerskich, maszyn oblężniczych, broni białej i palnej), imprezy kulturalne (wernisaże, koncerty, projekcje filmowe, performance, spotkania poetyckie, imprezy astronomiczne), sportowe (zawody biegowe, wyścigi rowerowe, rajd enduro), autorskie wystawy czasowe (współczesne malarstwo, rzeźba, grafika, rysunek, performance, fotografia), działania edukacyjno-popularyzatorskie (spacery tematyczne, warsztaty archeologiczne i astronomiczne, konkursy historyczne, lekcje historii oraz regionalizmu, szkolenia), a także imprezy plenerowe (festiwal muzyczny, inscenizacje historyczne, turnieje rycerskie, popisy kuglarzy, spektakle typu światło i dźwięk, festyny, zloty motocyklowe oraz samochodów zabytkowych i terenowych).

 Zamek w Świeciu współcześnie (Fot. R. Stybar, A. Bartniak)

Wiernych entuzjastów ma Festiwal Mocnych Brzmień i Noc Grozy skupiająca sympatyków filmów mrożących krew w żyłach. Stałych wielbicieli mają imprezy, podczas których można spróbować znakomitego przygotowywanego przez Koła Gospodyń Wiejskich . Sztandarową imprezą tego typu jest Dzień Bałabuna, czyli Święto Kociewskiego Ziemniaka goszczący corocznie na zamkowym dziedzińcu w drugim tygodniu września.

Korzystając z uroku wypoczynku na zamku, nie można zapomnieć o jego atrakcyjnych przyległościach. Na miłośników aktywnych form wypoczynku czekają kilometry tras pieszych, szlaków rowerowych, wyjątkowo urokliwy szlak wodny. Interesujące obiekty przyrodnicze i kulturowe można poznać dzięki trasom turystycznym. W okolicy jest wiele miejsc, które z pewnością warto odwiedzić.

Wybierz się w podróż, podczas której odkryjesz tajemnice krzyżackiego zamku!

Galeria

Brak zdjęcia Brak zdjęcia Brak zdjęcia Brak zdjęcia Brak zdjęcia Brak zdjęcia Brak zdjęcia