OKSiR - Infrastruktura
Informujemy, że nasza strona może wykorzystywać pliki cookie (tzw. ciasteczka) do identyfikacji sesji użytkownika. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności. Rozumiem

OKSiR

Błąd zdjęcia: /_media/_animation/1559287466_.jpg Błąd zdjęcia: /_media/_animation/1355841864_.jpg Błąd zdjęcia: /_media/_animation/1364119114_.jpg Błąd zdjęcia: /_media/_animation/1364118478_.jpg Błąd zdjęcia: /_media/_animation/1364122893_.jpg Błąd zdjęcia: /_media/_animation/1364120992_.jpg Błąd zdjęcia: /_media/_animation/1364121766_.jpg Błąd zdjęcia: /_media/_animation/1361293142_.jpg Błąd zdjęcia: /_media/_animation/1443621107_.jpg Błąd zdjęcia: /_media/_animation/1364123043_.jpg

Infrastruktura

Budynek główny OKSiR, ul. Wojska Polskiego 139

Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 2 240 m2. W piwnicy znajdują się m.in. pomieszczenia magazynowe oraz pomieszczenie z piecem ceramicznym do wypalania gliny.

Przy głównym wejściu od strony ul. Wojska Polskiego mieści się Punkt Informacji OKSiR pełniący funkcję recepcji.

Na parterze znajduje się sala widowiskowa z 336 miejscami siedzącymi oraz przestrzenią dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach. Wyposażona jest również w sprzęt kinowy, ruchomy ekran. Posiada zaplecze sceniczne i garderoby dla artystów, w związku z czym może służyć także jako sala teatralna i koncertowa.


WOŚP 2012, fot. Marcin Saldat

Na tej samej kondygnacji mieści się Klubokawiarnia Kultura (około 80 miejsc siedzących). Kawiarnia wyposażona jest w urządzenia audiowizualne oraz małą scenę koncertową. W przypadku większych wydarzeń kawiarnia wykorzystuje sąsiadującą z nią salę kulturalno-edukacyjną tzw. Kameralną Przestrzeń Widowiskową.


Cafe Kultura, fot. Kamil Bogucki

Kameralna Przestrzeń Widowiskowa oprócz specjalnie zamówionej na jej potrzeby sceny oraz sprzętu techniki estradowej posiada w pełni zautomatyzowany system projekcyjny, dlatego dobrze sprawdza się zarówno podczas koncertów, jak i konferencji oraz przedstawień teatralnych. Wielofunkcyjna sala wyposażona jest również w lustra, dzięki którym zespoły taneczne oraz grupy teatralne działające w OKSiR mają stworzone odpowiednie warunki do rozwoju.

Kameralna Przestrzeń Widowiskowa, fot. Rudolf Stybar

Na pierwszym piętrze znajduje się: sala zabaw „Wyspa Skarbów” oraz sala do zajęć interaktywnych - oba pomieszczenia przystosowane są do zajęć z najmłodszymi odbiorcami kultury.


sala zabaw Wyspa Skarbów

W dalszej części mieści się Studio Nagrań, które służy także jako sala prób muzycznych. Studio łatwo zlokalizować - drzwi wejściowe wraz z przylegającą do nich ścianą zostały wymalowane w stylu pop-art przez świecianki - Karolinę Michałek (studentkę malarstwa na ASP w Gdańsku) oraz Julię Osinską i Natalię Trochowską (uczennice Liceum Plastycznego w Bydgoszczy). Legendy sceny muzycznej, m.in. Jimi Hendrix, John Lennon i Amy Winehouse, spoglądają ze ściany i wejścia do studia nagrań w OKSiR.

wejście do studia nagrań, fot. Andrzej Pudrzyński

Sala konferencyjna przygotowana jest na około 40 osób. Wyposażona jest w sprzęt audiowizualny. Służy także jako miejsce spotkań i działań Wolontariatu NN.

Na tym piętrze znajduje się również kabina kinooperatora z urządzeniami do wyświetlania filmów zarówno w systemie cyfrowym „Blue Ray”, jak i w systemie analogowym. Pozostałe pomieszczenia przeznaczone są dla administracji i instruktorów zatrudnionych w OKSiR. Budynek wyposażony jest w system ochrony przeciwpożarowej i monitoring wewnętrzny oraz w windę przystosowaną dla osób niepełnosprawnych.


Amfiteatr, ul. Sienkiewicza 6

Powierzchnia użytkowa wynosi 678 m2. Jest to budynek dwukondygnacyjny z zadaszoną sceną o powierzchowni 130 m2. Widownia pomieści jednorazowo około 3 000 osób. Posiada powierzchnie wystawowe dla około 20 stoisk z łatwym dostępem do punktów poboru energii elektrycznej oraz miejsce na dodatkowe zaplecze sanitarne. Całość ogrodzona jest stałym parkanem z dwiema bramami wjazdowymi od ulicy Sienkiewicza i wejściem dla uczestników wydarzeń od ulicy Kościuszki.

Obiekt użytkowany jest przez cały rok. Na pierwszej kondygnacji znajduje się węzeł sanitarny dla uczestników letnich imprez plenerowych z niezależnym wejściem z zewnątrz oraz pomieszczenie gospodarcze i magazynowe. Na drugim poziomie znajdują się pomieszczenia które są wykorzystywane przez Centrum Działań Plastycznych „Akademia”, w tym również pracownia fotograficzna oraz pracownia teatralna.

Obiekt wyposażony jest również w windę dla osób niepełnosprawnych.


Zamek krzyżacki, ul. Zamkowa 1

Zamek jest obiektem częściowo odrestaurowanym z zachowaniem wymogów konserwatorskich do funkcji turystycznych. Budowla usadowiona jest na wzniesieniu o wysokości około 4 metrów. Charakterystycznym elementem tej średniowiecznej budowli jest wieża o wysokości 34,7 m stanowiącą ciekawy punkt widokowy na panoramę miasta.


Zamek Krzyżacki w Świeciu, fot. Andzrej Bartniak

Zamek to obiekt turystyczny oraz miejsce wielu wydarzeń artystycznych. Piwnica zamku służy również jako sala koncertowa o niepowtarzalnym klimacie, która może pomieścić jednorazowo około 250 osób.


Nocne Śpiewanie na zamku, fot. Marcin Saldat

Pomieszczenie na trzeciej kondygnacji to dawny refektarz, który dziś pełni rolę sali wystawowej o powierzchni około 400 m2. Dziedziniec zamku również wykorzystywany jest jako plac na różnego rodzaju działania kulturalne i rozrywkowe. Może on pomieścić ponad tysiąc uczestników jednocześnie.

Pod zamkiem znajduje się utwardzony teren, który służy jako parking i pełnowymiarowe boisko do gry w piłkę nożną. Te tereny też są wykorzystywane przez OKSiR jako miejsca dużych imprez kulturalnych.


Izba Regionalna Ziemi Świeckiej, ul. Kopernika 2

Budynek jest częścią budynku Urzędu Stanu Cywilnego. Powierzchnia pomieszczeń wystawienniczych wynosi około 100 m2. W pięciu salach wystawione są eksponaty przybliżające historię naszego regionu.


Wszystkie obiekty użytkowane przez OKSiR są własnością Gminy Świecie. Do swojej działalności OKSiR wykorzystuje również inne miejsca, takie jak: stadion miejski KS „Wda”, pomieszczenia miejskiej hali widowiskowo-sportowej, tereny parku miejskiego położonego przy ul Sienkiewicza.