OKSiR - Miasto partnerskie
Informujemy, że nasza strona może wykorzystywać pliki cookie (tzw. ciasteczka) do identyfikacji sesji użytkownika. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności. Rozumiem

OKSiR

Błąd zdjęcia: /_media/_animation/1470672448_.jpg

Miasto partnerskie

Miasto Łuck oprócz malowniczego położenia nad Styrem posiada również bogatą historię, prawa miejskie Łuck otrzymał w 1432. Wśród ludności przeważali prawosławni różnych narodowości. W XV wieku miał Łuck tylko dwa kościoły katolickie (katedra i dominikanów) i 19 cerkwi. Oprócz katedry i kościoła parafialnego oo. Dominikanów, w Łucku wzniesiono kościoły: św. Jakuba, Bernardynów, Bonifratrów, Trynitarzy, Brygidek i cerkiew katedralna św. Jana Ewangelisty. Cerkiew pochodziła z XIII w. Pierwszym znanym w historii (1326) łuckim biskupem prawosławnym był Teodozjusz. W 1585 władyką był Cyryl Terlecki, który w 1596 podpisał unię brzeską z kościołem katolickim i przysięgę posłuszeństwa papieżowi. Biskup Marcin Szyszkowski założył w Łucku Collegium Societatis Jesu, które znalazło siedzibę w pałacu odstąpionym przez Iwana Czartoryskiego.

Tradycyjnie działają jarmarki mistrzów twórczości ludowej oraz warsztaty różnego rodzaju, w którym bierze udział blisko 200 artystów różnych gatunków z Ukrainy, Polski i Białorusi. Od godziny 20-ej do 5. rano, na uczestników czekają bardzo ciekawe ogniste występy, podróż podziemiami Starego Łucka, koncerty średniowiecznej oraz współczesnej muzyki.

Również uczestnicy święta znajdą dla siebie coś ciekawego. Goście festiwalu tradycyjnie mogą w ciągu nocy odwiedzić wystawy w muzeach, wziąć udział w teatralnych wycieczkach, pospacerować nocą po mieśćie.

(Źródło: http://www.nieznanaukraina.pl/2550/luck-perla-wolyni/3/)

 

Pałac kultury miasta Łuck - to nowoczesna sala koncertowa na 500 miejsc, 3 sale choreograficzne, 15 sal dla zajęć kółek artystycznych i nie tylko. W pałacu prowadzi działalność 7 narodowych kolektywów amatorskich: jeden wzorcowy kolektyw dziecięcy, dziecięce studio choreograficzne oraz studio baletowe, klub weteranów wojny i pracy "Niespokojne serca". Tu często organizowane są liczne przedsięwzięcia kulturalne.

Pałac kultury miasta Łuck szczyci się wieloma kolektywami artystycznymi. Wśród nich są: wzorcowy zespół tańcu narodowego "Wołynianeczka", orkiestra dęta Pałacu kultury miasta Łuck, zespół tańca narodowego "Wołynianka", orkiestra instrumentów narodowych "Wołynianka", zespół muzyki narodowej "Wołynianoczka", zespół tańca klasycznego "Junist", kapela "Poswit", męski chór weteranów wojny i pracy "Podwyg". Uczestnicy zespołów biorą aktywny udział w miejskich przedsięwzięciach kulturalnych, licznych festiwalach międzynarodowych i konkursach w Ukrainie, i za granicą. Pierwszy Dom kultury w Łucku został otwarty jesienią 1957 roku. W 1994 roku był on reorganizowany w Miejski Dom Narodowy "Proswita". Po rekontrukcji w 2006 roku Pałac kultury miasta Łuck stał się prawdziwą ozdobą Placu Teatralnego.

(Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81uck)

Artystyczna Szkoła w Łucku

Szkoła została założona w 1961 roku. Uczęszcza do niej około 620. Uczniów, z czego koszt nauczania 420 osób jest pokrywany z budżetu miasta. Proces nauczania jest realizowany 6-letnim programem: 1-4 rok- podstawowe nauczanie, 5-6 rok- specjalizacja według wygranego kierunku.

W całym programie nauczania, absolwenci otrzymują podstawową wiedzę z zakresu rysunku, malarstwa, kompozycji, rzeźby, historii sztuki i przedmiotów specjalizacji. Proces edukacji wpaja im 20 wysoko wykwalifikowanych nauczycieli. Przy ścisłej współpracy oraz podpisanych umowach szkoły malarskiej z Ukraińską Akademią Designu z miasta Lwów, Lwowską Narodową Akademią Sztuk Pięknych oraz z Instytutem Sztuk Dekoracyjnych i Wzornictwa (m. Kosiw) uczniowie są przygotowani do podjęcia dalszej nauki w szkołach wyższych na wybranych specjalizacjach. Jako rezultat działań edukacyjnych szkoły, prace absolwentów biorą udział w międzynarodowych, krajowych, lokalnych i regionalnych wystawach, gdzie otrzymują wyróżnienia i nagrody.

Od 2001 roku szkoła jest organizatorem międzynarodowych plenerów młodych artystów– malarzy, promując twórczą komunikację między dziećmi z różnych krajów i szkół. Od 2005 roku zajmuje się organizacją plenerów malarskich dla wykładowców sztuk pięknych wyspecjalizowanych szkół wyższych.

(Źródło: http://culture-lutsk.org.ua/zaklady/hudozhnia-shkola, tłumaczenie Wiktoria Nowakowska)

Nasz kanał na YouTube: >>