OKSiR - Ciekawostki
Informujemy, że nasza strona może wykorzystywać pliki cookie (tzw. ciasteczka) do identyfikacji sesji użytkownika. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności. Rozumiem

OKSiR

Błąd zdjęcia: /_media/_animation/1355841864_.jpg

Ciekawostki

Czy wiesz, że...

Jest to pierwszy z zamków krzyżackich, w którym zdecydowano się na nowoczesne rozwiązanie architektoniczne polegające na wysunięciu owalnych baszt i wieży głównej przez lico murów bryły głównej warowni.

Zamek w Świeciu nazywa się czasami „zamkiem wodnym”, ze względu na dokładne otoczenie całego założenia obronnego wodami rzek Wisły i Wdy.

Świecka warownia szczyci się najwyższą krzywą wieżą w Polsce (34,75 metra wysokości oraz 106 centymetrów odchylenia od pionu).

Zamek jest objęty ochroną w ramach Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000, co wynika z faktu, że w świeckiej warowni zimują przedstawiciele chronionego gatunku nietoperzy… mopków. Obecnie ich populacje szacuje się na niespełna 100.


Najsłynniejszym komturem, czyli dowódcą zamku był Henryk von Plauen. Nie brał on udziału w bitwie grunwaldzkiej, ale po klęsce Krzyżaków udał się do Malborka i uchronił Zakon od całkowitego upadku.Słynął ze swojej brutalności. Bez wyroku sądu nakazał ściąć na grudziądzkim rynku chorążego Ziemi Chełmińskiej Mikołaja z Ryńska oraz burmistrza i rajców z Gdańska.

Zamek w Świeciu jako jeden z pierwszych, już w drugiej połowie XIV wieku, został wyposażony w broń palną. Wiązało się to z rolą zamku jako nadgranicznej fortyfikacji chroniącej Państwo Zakonne przed atakiem ze strony Królestwa Polskiego.

Obiekt został udostępniony dla ruchu turystycznego w 2002 roku.

Nasz kanał na YouTube: >>